Threads’ten yeni bir özellik daha…

Meta tarafından Temmuz 2023’te piyasaya sürülen Threads, içerikleriyle artık çok daha fazla kişiye ulaşacak. Mark Zuckerberg perşembe günü, uygun ülkelerdeki Threads kullanıcılarının Mastodon ve diğer ActivityPub hizmetleri de dahil olmak üzere Fediverse paylaşımını açabileceklerini yazdı.

Threads’deki Fediverse desteği beta sürümde çalışıyor. Fediverse, ActivityPub’ın ortak “dili”ni konuşan merkezi olmayan çevrimiçi toplulukların bir koleksiyonu. Bu, her merkezin kendi kurallarını ve üyelerini korumasını sağlarken aynı zamanda gönderilerin, beğenilerin diğer kullanıcılarda görünmesine izin verir. Meta, geçen yıl Threads piyasaya sürüldüğünde Fediverse’ü destekleyeceğine söz vermişti.

Aralık ayındaki bir gönderide Zuckerberg, entegrasyonu genç platformun içeriğinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamanın bir yolu olarak çerçeveledi: “Threads’i birlikte çalışabilir hale getirmek, insanlara nasıl etkileşim kuracakları konusunda daha fazla seçenek sunacak ve içeriğin daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olacak.”

Bu özellik isteğe bağlı; yani Fediverse paylaşımının açılması halinde diğer ActivityPub sunucularındaki kişiler, profili arayabilir ve takip edebilir, gönderileri görebilir ve onlarla etkileşimde bulunabilir ve bunları kendi veya başka herhangi bir uyumlu Fediverse topluluğundaki kullanıcılarla paylaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x